„Labaiteatro“ spektaklių skaitmenizavimas ir sklaida.
Pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija, privertusi atsisakyti daugelio mums įprastų dalykų, tarp jų ir gyvų susitikimų įvairiuose kultūros renginiuose, meno kūrėjus paskatino ieškoti naujų būdų bei galimybių, kaip neprarasti ryšio su žiūrovais, kaip juos pasiekti ir saugiai dalintis savo kūryba šiuo sudėtingu metu. Ne išimtis ir visai šeimai spektaklius kuriantis „Labaiteatras“, kuris sulaukęs Lietuvos Kultūros tarybos finansinės paramos, 2020 m. pavasarį pradėjo vykdyti projektą „Labaiteatro“ spektaklių skaitmenizavimas ir sklaida“. Vykdant projekto veiklas, numatyta nufilmuoti ir sumontuoti tris spektaklius, atliepiančius skirtingų amžiaus grupių žiūrovų poreikius: ugdomasis spektaklis „Kas čia?“ – patiems mažiausiems (vaikams iki 2,5 metų), spektaklis „Siaubo pasakos“, skirtas 9-13 metų žiūrovams bei jaunimui nuo 14 metų skirtas spektaklis „Įsilaužėlis“. Ne atsistiktinai skaitmenizavimui pasirinkti būtent šie „Labaiteatro“ spektakliai: minėtų amžiaus grupių vaikams mūsų šalyje sukurta palygint nedaug spektaklių, dar mažiau jų galima rasti geros kokybės ir profesionaliai pritaikytų žiūrėjimui nuotoliniu būdu.
Specialius, filmavimui adaptuotus „Labaiteatro“ spektaklių scenarijus režisierė Agnė Sunklodaitė parengė konsultuodamasi su kino profesionalais. Meninius sprendimus iš teatro scenos perkeliant į ekraną, stengiamasi išnaudoti visas įmanomas ir tam tinkamas video galimybes. Kūrybinė grupė ypatingą dėmesį sutelkė ne tik skaitmenizuojamų spektaklių meninės vertės perteikimui, bet ir aukštų garso ir vaizdo techninių parametrų išlaikymui. Spektaklius filmuoti pakviesti patyrę partneriai, naudojantys profesionalią įrangą: „On-air.lt“, MB „Baltas dažnis, IĮ „Nepilkas vilkas“.
„Labaiteatras“ augina savo žiūrovus nuo pat kūdikystės. Mažyliams skirtame spektaklyje “Kas čia?” mokomasi pažinti save pasaulyje ir pasaulį savyje. Aktorė ir kompozitorius spalvotų išlansktomų dėžučių ir įvairių garsų pagalba įtraukia vaikus į kūrybišką mus supančio pasaulio tyrinėjimą: atrandama plokštuma, tūris, dideli ir maži dalykai, skirtingos spalvos. Adaptuojant scenarijų spektaklio filmavimui, ypatingai atsižvelgta į žiūrovo specifiškumą, gebėjimą išlaikyti dėmesį ir kitus psichologinius niuansus, kurie buvo aptarti konsultacijose su vaikų psichologe.
Spektaklis „Siaubo pasakos“ buvo sukurtas vieno garsiausių senosios lietuvių kultūros tyrėjo profesoriaus Norberto Vėliaus 80-mečio jubiliejui pažymėti. Spektaklio kūrėjai, supažindindami jaunąją kartą su profesoriaus moksline veikla, siekia ugdyti mąstantį ir pamatinėmis vertybėmis tikintį jauną žmogų. Tiesa, šio spektalio tikslinius žiūrovus, 9-13 metų vaikus, sudominti tautosaka nėra paprasta, todėl, kuriant „Siaubo pasakas“, panaudotas pseudo siaubo žanras, kuris pasirinktą temą leido pritaikyti ir aktualizuoti taip, kad jaunasis žiūrovas būtų sudomintas ir įsitrauktų į spektaklį nuo pirmosios jo minutės. Senosios lietuvių liaudies sakmės spektaklyje pateikiamos labai vizualiai, išradingai ir šiuolaikiškai. Be to, spektaklio kūrėjai vaikus, kurių didesnė dalis, deja, auga be teatro kultūros tradicijų, siekia supažindinti su šiuolaikiniu teatru vaikams, objektų ir dramos žanrų samplaikos galimybėmis, taip ugdydami kultūrinį suvokimą ir formuodami teatro poreikį. Šis spektaklis ypač paklausus mokytojų lituanistų tarpe, kaip galimybė lietuvių tautosaką mokiniams perteikti patrauklesne forma.
Jaunimui skirtas spektaklis „Įsilaužėlis“, dar prieš įsigaliojant karantino apribojimams, buvo parodytas moksleiviams ir pedagogams daugelyje Lietuvos regionų bei sulaukė puikių žiūrovų įvertinimų ir pripažinimo. 2019 m. Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje “Įsilaužėlis” atnešė “Labaiteatrui” prizą už prasmingą debiutą, o komisijos bei žiūrovų buvo puikiai įvertintas už temos aktualumą, paveikumą ir šiuolaikiškumą. Pagal to paties pavadinimo Matso Wahlio romaną pastatytame spektaklyje pasakojama apie niekada savo tėvo nemačiusį paauglį, kuris įnirtingai ieško savo kelio chaotiškame gyvenime. Paieškose jis susiduria su sunkumais, kurie palaužtų ne vieną: smurtas artimoje aplinkoje, socialinė atskirtis, draugo išdavystė ir daugybė blogų sprendimų, dar labiau įsukančių į tamsų verpetą, iš kurio išsilaisvinti darosi vis sunkiau. Šviesioji spektaklio tema – meilė, kuri, būdama ypatigai daugiabriauniu jausmu, nepalieka abejingų spektaklio žiūrovų. Aktoriai po šio spektaklio dažnai sulaukia asmeninių paauglių laiškų, kuriuose dėkojama už atvirumą, arba už paliktą nepakartojamą įspūdį po pirmojo spektaklio jų gyvenime. Šie atsiliepimai parodo, kad „Įsilaužėlyje“ gvildenamos temos yra itin aktualios šiandien su tokiomis pačiomis problemomis, kaip veikėjai, realiame gyvenime susiduriantiems paaugliams. Spektaklis tampa savotiška psichoterapijos priemone, leidžiančia jaunam žmogui pasijusti ne vienišam, suteikiančia vilties ir pasitikėjimo.
Nuo 2019 m. „Labaiteatras“ dalyvauja neformalaus vaikų švietimo renginių programoje „Kultūros pasas“. Mūsų šalyje įsivyravus karantinui ir atšaukus daugybę ugdymo įstaigose suplanuotų kultūros renginių, teatro kūrėjai nuolat sulaukdavo pedagogų pageidavimų pasitelkti nuotolinius spektaklius kaip netradicinio ugdymo priemonę savo dėstomų dalykų žinių perteikimui mokiniams. Šiemet „Kultūros paso“ programa papildyta galimybe pasirinkti būtent tokius, nuotolinius renginius. Tad mokyklos, nepaisant apribojimų tiesioginiams kultūros renginiams, galės užsisakyti ir nuotoliniu būdu pamatyti net du skaitmenizuotus „Labaiteatro“ spektaklius: „Siaubos pasakos“ ir „Įsilaužėlis“. „Labaiteatro“ kūrėjai, visuomet atsakingai žiūrintys į spektaklių meninį ir vertybinį turinį, džiaugiasi galėdami atliepti žiūrovų poreikį ir suteikti jiems visapusiškai kokybišką paslaugą.
Skaitmenizuotų spektaklių sklaida – dar vienas labai svarbus ir aktualus projekto aspektas. „Labaiteatro“ kūrėjams rūpi ne tik sukurti aukštos meninės ir išliekamosios vertės spektaklius, bet ir didinti savo kūrinių kultūrinį prieinamumą, ypač toliau nuo didžiųjų miestų bei išeivijoje gyvenantiems vaikams ir jaunimui, taip pat visiems, dėl pandemijos ar kitų ekstremalių situacijų negalintiems lankytis teatruose ir kitose kultūrinėse vietose. Puikiausias galimybes skaitmeniniame formate išsaugotų „Labaiteatro“ spektaklių sklaidai užtikrins projekto partnerė – VšĮ “Kino Pasaka”, valdanti internetinę platformą “Žmonės cinema”. Be to, visi nufilmuoti spektakliai bus patalpinti “Labaiteatro” YouTube kanale. Informacija, kaip juos surasti šiose platformose, bus pasidalinta „Labaiteatro“ internetiniame puslapyje ir Facebook paskyroje bei kultūriniuose portaluose. 2020 spalio mėn. pirmasis skaitmeninei versijai nufilmuotas spektaklis „Įsilaužėlis“ jau baigiamas montuoti ir žiūrovus prie ekranų internetiniuose sklaidos kanaluose pakvies artimiausiu metu.
LABAIŽINIOS 2020 10 30 {Spektaklio „Įsilaužėlis” filmavimas} – YouTube
Deja, 2020 m. pabaigoje sugriežtinus karantino suvaržymus, visų projekte „Labaiteatro“ spektaklių skaitmenizavimas ir sklaida“ numatytų veiklų kūrybinei grupei įgyvendinti nepavyko, tad paskutinius „Labaiteatro“ spektaklių skaitmenizavimo darbus ketinama užbaigti iki 2021 m. vasaros. O tuomet jau atsivers visos galimybės nevaržomai pasirinkti ir saugiai, nuotoliniu būdu, žiūrėti aukščiausios kokybės spektaklius bet kuriame pasaulio kampelyje, kur tik veikia interneto ryšys, visiems: ir pasiilgusiems gero teatro, ir suinteresuotiems nenutrūkstamu kultūriniu mūsų jaunosios kartos ugdymu.